Zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM dołączył do projektu TeleCheck-AF

Zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez Prof. Grzegorza Opolskiego dołączył do projektu TeleCheck-AF, w ramach którego pacjenci z zaburzeniami rytmu uzyskują możliwość nieodpłatnego korzystania z aplikacji monitorującej rytm serca. Głównym badaczem w ramach projektu w Oddziale Elektrokardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM jest dr. n. med. Piotr Lodziński. 

W trakcie pandemii COVID19 dostęp do bezpośrednich konsultacji kardiologicznych oraz monitorowania rytmu serca został istotnie ograniczony. Tradycyjne konsultacje zostały zastąpione przez różne formy telekonsultacji – telefoniczne, wideokonsultacje. Taka forma konsultacji ma na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu medycznego.

Twórcami projektu TeleCheck są: Dominik Linz (Department of Cardiology, Maastricht University Medical Centre), Nikki Pluymaekers (Maastricht University Medical Centre) oraz Jeroen Hendriks (Flinders University, Adelaide). Obecnie w projekcie uczestniczy 27 ośrodków klinicznych z 9 krajów Europy. W ramach TeleCheck-AF pacjenci otrzymują bezpłatny dostęp do aplikacji FibriCheck, która jest zarejestrowanym wyrobem medycznym służącym do detekcji migotania przedsionków i monitorowania częstości rytmu serca.  Oprócz wsparcia diagnostyki nieinwazyjnej zaburzeń rytmu serca podczas pandemiiCOVID19, celem projektu jest również publikacja wyników analizy retrospektywnej uzyskanych danych.

Zaletą korzystania z aplikacji jest to, że oprócz smartfonu nie wymaga ona dodatkowego sprzętu medycznego.  Z dostępu do aplikacji skorzystają pacjenci znajdujący się pod opieką Poradni Kardiologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego CSK przy ul. Banacha 1a. 

Więcej informacji na temat projektu:

Strona Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego

https://www.escardio.org/Education/COVID-19-and-Cardiology/m-health-apps-to-the-rescue-maastricht-the-netherlands?facebook&fbclid=IwAR22FpfnPYue2XNunGC8JbjhYKxbG4xv5PVf4d07eMhtR8c-RZvmLMmI9bs

 Twitter: #TeleCheckAF / strona projektu: www.telecheck-af.com