Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia częściowej, indywidualnej endoprotezy - Episurf tzw. "custom-made"

5 października 2020 r. w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji WUM kierowanej przez dr. hab. Artura Stolarczyka w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie, wykonana została pierwsza w Polsce operacja wszczepienia częściowej, indywidualnej endoprotezy - Episurf tzw. "custom-made", przygotowywanej specjalnie dla uszkodzonej części stawu.
Zabieg wykonał zespół w składzie: lek. Rafał Sotowski, lek. Bartosz Maciąg (Szkoła Doktorska WUM) oraz instrumentariuszka mgr Ewa Mielcarz.
Implant przygotowywany został na podstawie badania rezonansu magnetycznego i dzięki temu dopasowany jest do kształtu, lokalizacji i wielkości istniejącego uszkodzenia. Pozwala to na zaopatrzenie jedynie miejsca uszkodzenia, bez potrzeby wymiany całego stawu lub jego większej części. Dzięki współpracy inżynierów z lekarzami, również instrumentarium do zabiegu zostało przygotowane pod konkretnego pacjenta i ściśle dopasowane do kształtu jego kości i powierzchni stawowej co pozwoliło na precyzyjne osadzenie implantu. 48-letni pacjent od dłuższego czasu miał dolegliwości bólowe spowodowane jałową, chrzęstno-kostną wydzielającą się martwicą (osteochondritis dissecans) kłykcia przyśrodkowego kości udowej. W tym przypadku, zwiększenie implantu pozwoliło również na zaopatrzenie ubytku kostnego (torbieli kostnej).
Jednoczasowo wykonano artroskopię stawu kolanowego zaopatrując uszkodzenia łękotki, a następnie implantowano przygotowaną dla chorego protezę. Dzięki zmniejszeniu rozległości zabiegu tylko do miejsca uszkodzenia, pacjent już tego samego dnia mógł obciążać operowaną kończynę i szybciej wrócić do chodzenia bez dolegliwości bólowych.