Prof. Marek Krawczyk Doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

28 października 2020 r. na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach uroczyście nadano tytuł Doktora Honoris Causa prof. Markowi Krawczykowi - Rektorowi WUM w latach 2008-2016, wieloletniemu Kierownikowi Katedry Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM, wybitnemu naukowcowi i chirurgowi, twórcy chirurgii wątroby i szkoły transplantologii wątroby w Polsce.
To najwyższe wyróżnienie akademickie, oficjalnie przyznane w 2019 r., planowano wręczyć w marcu 2020 r. Jednak ze względu na panującą sytuację epidemiczną, uroczystość przesunięto i odbyła się ona w kameralnym gronie. Całość wydarzenia transmitowana była online i jest dostępna na kanale Youtube - https://www.youtube.com/watch?v=v3T5UJ48fto...

„To dla mnie wielki honor, że jestem tu dzisiaj, jako 18. odznaczona osoba tym tytułem i jako drugi medyk, doktor honorowy tej uczelni (…) Gdy nauczyciel akademicki po 51 latach pracy staje w innej uczelni, na najwyższym podium, to ciśnie mu się na usta pytanie czym zasłużył, że uhonorowano go najwyższym stopniem w akademickiej hierarchii” – mówił nowo mianowany Doktor Honoris Causa UJK w Kielcach, prof. Marek Krawczyk.
Podczas wykładu okolicznościowego Profesor opowiadał o swoim credo życiowym i zawodowym. Cytował między innymi noblistkę - Wisławę Szymborską i fragment jej odczytu noblowskiego z 1996 r.: „Jest, była, będzie zawsze pewna grupa ludzi, których natchnienie nawiedza. To ci wszyscy, którzy świadomie wybierają sobie pracę i wykonują ją z zamiłowaniem i wyobraźnią. Bywają tacy lekarze, bywają tacy pedagodzy, bywają tacy ogrodnicy i jeszcze setka innych zawodów. Ich praca może być bezustanną przygodą, jeśli tylko potrafią w niej dostrzec coraz to nowe wyzwania. Pomimo trudów i porażek, ich ciekawość nie stygnie. Z każdego rozwiązanego zagadnienia wyfruwa im rój nowych pytań” – zaznaczał prof. Marek Krawczyk.
Na zakończenie swojej laudacji prof. dr hab. Stanisław Głuszek, Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i zarazem inicjator nadania tytułu prof. Markowi Krawczykowi, powiedział: „Dorobek naukowy profesora Krawczyka jest imponujący, udokumentowany licznymi publikacjami i osiągnięciami. Zarówno recenzenci oraz mówiący te słowa stawiają wysoce pozytywną opinię rekomendującą do godności Doktora Honoris Causa profesora Marka Krawczyka, wybitnego klinicysty i naukowca spełniającego wszystkie akademickie kryteria, jak i prawego człowieka o wysokim autorytecie moralnym”.
Prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk, Rektor dwóch kadencji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (2008-2016) jest jedną z najważniejszych postaci polskiej medycyny. Wybitny specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz transplantologii klinicznej. Wprowadził na polski grunt innowacyjne zabiegi i operacje, m.in. pierwszą laparoskopową cholecystektomię, pierwsze pobranie fragmentu wątroby od ojca dla chorego dziecka i pierwsze przeszczepienie. Laureat wielu nagród i odznaczeń krajowych oraz zagranicznych. Wśród nich jest medal Pro Ecclesia et Pontifice przyznany przez papieża Franciszka (2019) , francuski Order Palm Akademickich (2014), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2016), członkostwo honorowe Towarzystwa Chirurgów Amerykańskich (2019) i wielu innych towarzystw naukowych polskich i zagranicznych.
Fot: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach