Światowy Dzień Nerek

W drugi czwartek marca obchodzony jest Światowy Dzień Nerek. Został on powołany z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. Hasłem tegorocznego Dnia, przypadającego 11 marca, jest „Jak dobrze żyć z przewlekłą chorobą nerek?”. Komitet Organizacyjny Światowego Dnia Nerek ogłosił cały rok 2021 "Dobrym życiem z chorobą nerek".
Szacuje się, że w Polsce z przewlekłą chorobą nerek, definiowaną jako uszkodzenie narządu utrzymujące się dłużej niż 3 miesiące, zmaga się ok. 4,2 mln osób. Problem w tym, że 90% nawet o tym nie wie. Szczególnie narażone są osoby chorujące na cukrzycę, nadciśnienie, otyłość, choroby sercowo-naczyniowe oraz ci, którzy mają przypadki chorób nerek w najbliższej rodzinie.
”Statystyki dotyczące zachorowalności na przewlekłą chorobę nerek jednoznacznie wskazują na systematyczny przyrost liczby osób z potwierdzoną niewydolnością nerek. Pacjenci trafiają do specjalistów już w zaawansowanym stadium choroby, najczęściej skierowani do poradni nefrologicznych po wcześniejszej hospitalizacji. Z uwagi na brak systemowych rozwiązań w postaci powszechnej dostępności do porad dietetycznych w okresie leczenia zachowawczego chorzy ci często stosują dietę nieadekwatną do ich potrzeb i możliwości metabolicznych, powiązanych niejednokrotnie z chorobami współistniejącymi. Ma to negatywne przełożenie na ich stan odżywienia i wpływa na progresję choroby. Istnieje wyraźna korelacja pomiędzy pogłębieniem stadium niewydolności nerek a spadkiem wskaźników jakości życia pacjentów. Najbardziej widoczne jest to w grupie pacjentów dializowanych. Eksperci wskazują na powody i przewidywane skutki aktualnego modelu opieki oraz uznają właściwe postępowanie dietetyczne oraz edukację w tym zakresie jako jeden z kluczowych punktów rozwoju działań nefroprotekcyjnych, który może mieć wymierny, pozytywny wpływ na jakość życia pacjentów i na zahamowanie przyrostu liczby chorych w krańcowym stadium choroby." - czytamy w streszczeniu publikacji "Raport 2019. Ogólnopolskie Badanie Pacjentów Nefrologicznych", której jednym z ekspertów merytorycznych była prof. Magdalena Durlik - Kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.