3.07.2021 - Cowzdrowiu.pl - Jest szansa na szybki test na endometriozę. Pracują nad nim na WUM

Endometrioza, to problem nawet co 10. Polki. Większość przypadków, diagnozowanych jest co najmniej kilka lat od pojawienia się pierwszych objawów. Stworzenie prostego, taniego i skutecznego testu diagnostycznego umożliwiającego wcześniejsze wykrycie endometriozy jest celem badań grupy międzynarodowych ekspertów. Specjaliści z wiodących europejskich ośrodków naukowych, w tym z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, rozpoczynają prace nad rozwiązaniami pozwalającymi go opracować.

Warszawski Uniwersytet Medyczny jest jedynym ośrodkiem naukowym z Polski, który dołączył do międzynarodowego projektu „Translational Research on Endometriosis – TRENDO”. To finansowane ze środków UE badanie zajmie się najważniejszymi problemami w diagnostyce i terapii endometriozy.