Pulsmedycyny.pl: Smog bardzo groźny dla dzieci - 13.12.2017

Zawieszone w powietrzu pyły PM10 i PM2,5, ozon, tlenki azotu, węglowodory aromatyczne i lotne związki organiczne oraz powstające w wyniku reakcji między nimi związki chemiczne o ogromnym potencjale mutagennym, są bardzo groźne dla wszystkich. Jednak szczególnie zagrażają zdrowiu i życiu osób dotkniętych przewlekłymi chorobami układu oddechowego (astma, alergie wziewne, POChP), układu sercowo-naczymniowego, kobietom w ciąży i dzieciom, a zwłaszcza noworodkom i niemowlętom. „Im mniejsze dziecko, tym skutki wpływu zanieczyszczeń powietrza są gorsze. Po pierwsze dlatego, jego mechanizmy obronne, które mogłyby neutralizować procesy zachodzące na powierzchni śluzówki, są niedoskonałe. Po drugie, dziecko oddycha częściej, więc jest bardziej eksponowane na zanieczyszczenia. Poza tym łatwiej reaguje odczynem obrzękowym” – wyjaśnił dr hab. Wojciech Feleszko, pediatra i immunolog kliniczny z Kliniki Alergologii i Pneumonologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dwa towarzystwa pulmonologiczne (amerykańskie i europejskie) wydały wspólne stanowisko dotyczące negatywnych skutków zdrowotnych zanieczyszczeń powietrza. Dotyczą one nie tylko układu oddechowego, o czym lekarze wiedzieli już od dawna. Okazało się, że ekspozycja na zanieczyszczenia zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 1 i 2, nadciśnienia tętniczego, choroby zakrzepowej. Ma również wpływ na ośrodkowy układ nerwowy - powoduje niedokrwienny udar mózgu i choroby neurodegeneracyjne. Badania dowiodły, że dzieci urodzone przez matki narażone w ciąży na wdychanie toksycznego powietrza osiągają gorsze wyniki w testach inteligencji (obniżone IQ), częściej mają problemy z pamięcią, uwagą i koncentracją, są niespokojne, częściej chorują na depresję i choroby ze spektrum autyzmu.