Innowacyjny zabieg klipsowania tętniaka wewnątrzczaszkowego z wykorzystaniem szybkiej stymulacji serca w Klinice Neurochirurgii WUM

Dr hab. Przemysław Kunert z Kliniki Neurochirurgii WUM (Kierownik prof. Andrzej Marchel) przeprowadził innowacyjny zabieg klipsowania skomplikowanego tętniaka wewnątrzczaszkowego z wykorzystaniem szybkiej stymulacji serca (ang. „rapid ventricular pacing”). Operacja została wykonana w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM przy ul. Banacha przy współpracy dr. hab. Marcina Grabowskiego i lek. Jakuba K. Rokickiego z I Katedry i Kliniki Kardiologii, kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego.

Przy operacji współpracowali: ze strony anestezjologicznej -  dr n.med. Dorota Giercuszkiewicz, dr n.med. Grzegorz Niewiński i lek. Paula Dudek; instrumentriuszki - p. Barbara Gawryś i p. Anna Wieczorek, technik neurofizjologii - p. Katarzyna Zakrzewska, anestetyczka - p. Iwona Pluta.

„Celem szybkiej stymulacji serca jest czasowe obniżenie średniego ciśnienia tętniczego do niskich wartości (ok. 40 mmHg), służące zmniejszeniu napięcia ścian tętniaka i tym samym ułatwiające klipsowanie. Technika ta jest wykonywana jedynie w kliku najlepszych ośrodkach na świecie. Po raz pierwszy w Polsce była zastosowana właśnie w Klinice Neurochirurgii WUM już rok temu, a więc kilka miesięcy wcześniej niż w słynnym Barrow Neurological Institute (Phoenix, AZ, USA). Wszystkie trzy wykonane dotąd przez nasz zespół operacje złożonych tętniaków z wykorzystaniem tej techniki zakończyły się sukcesem, u żadnego z chorych nie pojawiły nowe deficyty ogniskowe.” – mówi dr hab. Przemysław Kunert.

Podczas operacji użyto również fluorescencji ICG w mikroskopie z rozszerzoną rzeczywistością oraz monitorowania ruchowych i somatosensorycznych potencjałów wywołanych. Fluorescencja ICG w mikroskopie z rozszerzoną rzeczywistością jest nowoczesną techniką pozwalającą na przeprowadzenie śródoperacyjnej wideoangiografii z oceną przepływu w naczyniach mózgu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można upewnić się, że tętniak jest właściwie zaklipsowany, a ważne tętnice, doprowadzające krew do mózgu nie są zwężone lub zamknięte. Ciągłe monitorowanie ruchowych i somatosensorycznych potencjałów w czasie zabiegu (prowadzone przez dr Annę Podgórską) pozwala natomiast na wczesne wykrywanie i zapobieganie ewentualnym trwałym zmianom w funkcjonowaniu ważnych ośrodków mózgu.

Obecnie Klinika Neurochirurgii WUM posiada unikatowe w skali europejskiej możliwości leczenia operacyjnego tętników wewnątrzczaszkowych, których nie da się wyleczyć nawet nowoczesnymi metodami wewnątrznaczyniowymi.