Podsumowanie akcji „Święta z EDkiem - zaproś studenta English Division na Święta Bożego Narodzenia!”

Po raz pierwszy w historii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego studenci English Division Wydziału Lekarskiego, którzy zostali na święta Bożego Narodzenia w Warszawie mieli okazję spędzić ten wyjątkowy czas z rodzinami społeczności akademickiej WUM w ich gościnnych domach.

Było to możliwe dzięki akcji „Święta z EDkiem - zaproś studenta English Division na Święta Bożego Narodzenia!”, którą zainicjowali i wspierali: rektor prof. Mirosław Wielgoś, prorektorzy: prof. Barbara Górnicka i prof. Lidia Rudnicka, prof. Marcin Wojnar – Dziekan Wydziału Lekarskiego oraz prof. Marek Postuła – Prodziekan ds. Studenckich English Division Wydziału Lekarskiego. Finalnie  w akcji udział wzięło 9. studentów English Division oraz 8. rodzin.

„Polska tradycja wigilijna mówi o pozostawieniu jednego miejsca przy stole dla samotnego wędrowca. W tym roku władze WUM nie poprzestały jedynie na samym zwyczaju i postanowiły po raz pierwszy w historii Uczelni zorganizować akcję, której celem jest zaproszenie do świątecznego stołu przez rodziny społeczności akademickiej WUM studentów English Division, którzy z różnych powodów nie spędzali tego wyjątkowego czasu w gronie bliskich”  – mówi rektor prof. Mirosław Wielgoś.

Idea spotkała się z dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony zagranicznych studentów, jak i zapraszających rodzin, których zgłosiło się aż 15. W akcji udział wzięli studenci z m.in.: Arabii Saudyjskiej, Malezji czy Singapuru, a wśród rodzin zapraszających znaleźli się zarówno pracownicy dydaktyczni, administracyjni, jak i studenci naszej Uczelni.

„Bardzo nas cieszy, że pierwsza edycja akcji tak wspaniale się udała, mimo krótkiego czasu, w jakim ją zorganizowaliśmy razem z zespołami Dziekanatu ED oraz Biura Prasowego.  Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania - do udziału w akcji zgłosiło się dwa razy więcej rodzin niż studentów. Wynika to z faktu, że większość studentów English Division podejmuje decyzję o wyjazdach w tym okresie  już na wiosnę. Kolejną akcję rozpoczniemy już wiosną” – mówi prof. Marek Postuła.

Jak twierdzi Fatimah Almatar - studentka 5. roku medycyny z Arabii Saudyjskiej udział w świątecznej akcji WUM był niepowtarzalną okazją do poznania polskiej kultury i tradycji świąt Bożego Narodzenia, o których wcześniej niewiele wiedziała. „Słyszałam, że Wigilia jest dla Was najważniejszym wieczorem w roku, szczególnym świętem, dlatego cieszę się, że mogłam w nim uczestniczyć” – dodaje Fatimah.

Dla rodzin przyjmujących zagranicznych gości spędzenie świąt w ich towarzystwie było również inspirującym doświadczeniem. Jak podkreślił dr Tomasz Dzierżanowski - Kierownik Pracowni Medycyny Paliatywnej WUM - jeden z przyjmujących „(…) inicjatywa przyjęcia studentów w polskich rodzinach nie tylko buduje obraz naszej Uczelni, ale także naszego społeczeństwa. To, jak ich podejmiemy, będzie miało wpływ na to, jak o nas będą mówili jeszcze długo po powrocie do swoich krajów”.

Podobnego zdania jest prof. Urszula Demkow Kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Immunologii Klinicznej Wieku Rozwojowego WUM, która zapraszając studentkę do swojego domu chciała pokazać nie tylko magię świąt, ale przede wszystkim polską gościnność „(…) studenci English Division kończą studia i później zazwyczaj wracają do swoich krajów, dlatego mam nadzieję, że dzięki naszej gościnności oraz stworzeniu miłej atmosfery wspomnienie o Polsce zabiorą ze sobą”.

Sukces pierwszej akcji „Święta z EDkiem - zaproś studenta English Division na Święta Bożego Narodzenia!” sprawił, że planowane są kolejne edycje.

Marta Wojtach

Klaudia Wendycz