Prof. Mirosław Wielgoś w „Faktach po faktach” zwrócił się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy że by skierował pieniądze tam, gdzie ich naprawdę brakuje, czyli do ochrony zdrowia

W „Faktach po faktach” TVN24 prof. Mirosław Wielgoś zwrócił się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy "żeby skierował pieniądze tam, gdzie ich naprawdę brakuje, czyli do ochrony zdrowia". Profesor pytany był w programie, na co wydałby owe dwa miliardy: "Tematów do zagospodarowania dzięki tym pieniądzom jest na pewno dużo, a potrzebą numer jeden jest onkologia i nowoczesne terapie. Przeznaczyłbym te pieniądze na badania, które by pozwoliły nie tylko stosować te nowoczesne terapie u naszych pacjentów, ale też pomogły stworzyć własne technologie i produkcje w kraju"- powiedział.

Prof. Mirosław Wielgoś komentował również sytuację związaną z koronawirusem: "Zarówno ja, jak i moi współpracownicy radzimy, żeby słuchać i czytać komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, a także wewnętrzne, wydawane w naszej uczelni. Czytać ze zrozumieniem - podkreślił. Mówił, że władze uczelni przede wszystkim starają się "zapobiegać panice i uciekać się do rozsądku".

Rektor WUM przekazał, że powołał na swojej uczelni zespół ekspertów do spraw zagrożenia koronawirusem. "Zadaniem zespołu jest dostosowywanie bieżących komunikatów, informacji do realiów wewnątrzuczelnianych. Jest tam zarządzenie, żeby nie odwoływać zajęć studenckich, a odwoływać się do rozsądku osób w nich uczestniczących" - zwrócił uwagę.

"Nie możemy ulegać panice, ale nie możemy też bagatelizować tego, co się dzieje. Myślę, że wcześniej czy później świat upora się z tym problemem. Mam nadzieję, że to będzie wcześniej, niż później - mówił prof. Mirosław Wielgoś. Mamy przykłady z przeszłości. To, co kiedyś było dużym zagrożeniem i wyzwaniem, budziło dużo lęku, także wywoływało panikę, dzisiaj nie jest już problemem" - zaznaczał, przywołując jako przykład świńską czy ptasią grypę.

Pełny materiał: https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-prof-miroslaw-wielgos-o-profilaktyce-i-przygotowaniach-polski-na-ewentualna-epidemie-4299556