Naukowy WUM: Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia podwójnej częściowej, indywidualnej (custom made) endoprotezy - Episurf

12 kwietnia 2021 r. w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji WUM kierowanej przez dr. hab. Artura Stolarczyka w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie, wykonana została pierwsza w Polsce operacja wszczepienia podwójnej częściowej, indywidualnej (custom made) endoprotezy - Episurf, przygotowywanej specjalnie dla miejscowych uszkodzeń chrzęstnych lub chrzęstno kostnych w obrębie stawu kolanowego.
Podczas zabiegu zaopatrzono jednoczasowo dwa miejsca ubytków chrzęstnych w stawie kolanowym – pierwszy obejmujący uszkodzenie na powierzchni kłykcia przyśrodkowego uda oraz drugi w okolicy bruzdy miedzykłykciowej uda. Zabieg wykonał zespół w składzie: dr Rafał Sotowski, dr hab. Artur Stolarzcyk, dr Piotr Stępiński oraz instrumentariuszka mgr Katarzyna Skwarczyńska. .
Implanty oraz indywidualne instrumentarium tego typu przygotowano na podstawie wykonanego wcześniej rezonansu magnetycznego stawu kolanowego. Dzięki temu implant jest indywidualnie dopasowany do kształtu, lokalizacji i wielkości istniejącego uszkodzenia. Pozwala to na zaopatrzenie jedynie miejsca uszkodzenia, bez potrzeby wymiany całego stawu lub jego większej części.
Badanie rezonansu magnetycznego pozwala na dedykowane do pacjenta przygotowanie zarówno instrumentarium – w tym prowadnic oraz implantów ściśle dopasowanych do kształtu powierzchni stawowej co pozwoliło na skrócenie czasu operacji oraz precyzyjne osadzenie przygotowanych implantów.
Chora to 52 -letnia pacjentka z dolegliwościami bólowymi stawu kolanowego utrudniającymi jej poruszanie się od dłuższego czasu. W wykonanym badaniu MRI stwierdzono ognisko chondromalacji zarówno na kłykciu przyśrodkowym uda jak i w okolicy bruzdy międzykłykciowej. W związku z tym przygotowano dla pacjentki dwa oddzielne implanty zastępujące chore ogniska. Ograniczenie wielkości implantów tylko do miejsc ubytków chrzęstnych pozwala na wczesną i szybsza rehabilitację oraz skrócenie czasu hospitalizacji.