14.04.2021 - WUM: Wykład dr. hab. Mariusza Panczyka: „Co współczesna medycyna zawdzięcza historii badań nad szkorbutem?”.

Serdecznie zapraszamy na wykład dr. hab. Mariusza Panczyka: „Co współczesna medycyna zawdzięcza historii badań nad szkorbutem?”.

James Lind był szkockim lekarzem, który przeprowadził jedno z pierwszych w historii badań klinicznych dotyczących skuteczności zapobiegania szkorbutowi u marynarzy. Rozwinął teorię, że owoce cytrusowe leczą szkorbut. Jego praca przyczyniła się do postępu w zakresie praktyki medycznej, między innymi w zakresie prewencji. Chociaż Lind nie był pierwszym, który zasugerował owoce cytrusowe jako lekarstwo na szkorbut, był pierwszym, który zbadał ich działanie w zaprojektowanym przez siebie eksperymencie, który zapoczątkował erę badań klinicznych.

  • Jakie założenia metodologiczne Linda sprawiły, że uzyskane w toku eksperymentu wyniki oraz wnioski można uznać za wiarygodne?
  • Co dla współcześnie projektowanych badań klinicznych oznaczają założenia metodologiczne wprowadzone przez Linda w XVIII wieku?
  • Dlaczego zestawianie wyników wielu eksperymentów dotyczących tego samego problemu mogą być wartościowym źródłem informacji dla klinicystów?

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu “Akademia Nauk o Zdrowiu WUM”, dofinansowanego z programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Termin: 14 kwietnia, godz. 17:00 (platforma Zoom, transmisja na YouTube)

Join Zoom Meeting

https://zoom.us/j/3949051929...

Meeting ID: 394 905 1929

Passcode: n1yvCp

Ze względów technicznych liczba wejść na platformę ograniczona jest do 100 – o uczestnictwie w wydarzeniu decyduje pierwszeństwo połączenia ze wskazanym adresem. Wykład zostanie nagrany i udostępniony w otwartym dostępie.