WUM: zabieg implantacji spersonalizowanej endoprotezy stawu biodrowego w przypadku choroby zwyrodnieniowej.

W Oddziale Ortopedii i Endoprotezoplastyki Katerdy i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu UCK WUM, kierowanym przez dr. hab. Pawła Łęgosza wykonano pierwszy raz zabieg implantacji spersonalizowanej endoprotezy stawu biodrowego w przypadku choroby zwyrodnieniowej.
Kilka tygodni temu wykonano podobny zabieg w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.
„Personalizacja medycyny, w tym ortopedii stanowi przyszłość, a terapię personalizowaną w tym przypadku można w skrócie określić jako dopasowywanie implantu do anatomii stawu biodrowego konkretnego pacjenta, a nie do danej grupy pacjentów. Jest to zerwanie z tradycyjnym podejściem, że u wszystkich osób z jednym schorzeniem stosuje się tą samą metodę leczenia. Ludzie różnią się od siebie i dlatego przyszłością będzie dopasowywanie implantu do pacjenta, a nie odwrotnie” - mówi dr hab. Paweł Łęgosz.
W oddziale, oprócz implantów „szytych na miarę” w przypadkach znacznej destrukcji miednicy po uprzednich operacjach lub w przypadkach nowotworów, teraz wykonuje się również operacje endoprotezoplastykę z użyciem implantów „szytych na miarę” w przypadkach pierwotnych.