Informacja dla mediów - Pionierska operacja w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji

W czwartek, 2 września 2021 roku w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez dr hab. n. med. Artura Stolarczyka odbędzie się zabieg wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego u 57-letniego, dotychczas aktywnego chorego, którego staw przestał funkcjonować z powodu choroby zwyrodnieniowej. 

”Po raz pierwszy w Polsce zostanie użyta  endoproteza "szyta na miarę" z zachowaniem więzadła krzyżowego tylnego, a więc w wersji pozwalającej na większą aktywność fizyczną chorego po zabiegu i lepiej odtwarzająca biomechanikę zdrowego kolana. Implant jest przygotowywany na podstawie badania tomografii komputerowej i transportowany z USA dla konkretnego pacjenta, idealnie pasujący do jego kości. Ponadto razem z implantem dostarczane są odpowiednie narzędzia, by z ogromną precyzją przyciąć kości chorego" - informuje dr Bartosz Maciąg z Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji WUM zlokalizowanej w  Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie i dodaje, że podczas zabiegu obecny będzie przedstawiciel firmy z USA Bart Lagae. 

Zespół Kliniki przygotowywał się do tego zabiegu operacyjnego podczas szkoleń z ortopedami z m. in. Austrii, USA, Anglii, Belgii czy Francji.

Początek zabiegu planowany jest na godz. 8.30.

Kontakt w sprawie informacji nt. operacji: 

bmaciag@wum.edu.pl lub przez Biuro Rzecznika prasowego WUM: media@wum.edu.pl