Rektor prof. Zbigniew Gaciong w wywiadzie dla Menedżera Zdrowia: Medycyny nie da się nauczyć zdalnie

Obecnie, na początku września, zakładamy, że wszystkie zajęcia w nowym roku akademickim będą odbywały się stacjonarnie. Rok temu, kiedy zostałem rektorem, moją pierwszą decyzją był powrót w maksymalnym zakresie do kształcenia tradycyjnego, łącznie z odbywaniem zajęć tzw. kontaktowych w klinikach. Oczywiście działamy zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli zatem pojawią się inne wytyczne ze strony organów państwa, będziemy dostosowywać funkcjonowanie uczelni do tych wymogów. Szczególnie staramy się, aby nasi studenci mieli jak najwięcej zajęć praktycznych, bo medycyny nie da się nauczyć zdalnie. Kontaktu z pacjentem nie można zastąpić ekranem laptopa, telefonu czy rozmową telefoniczną. Także praktyczna weryfikacja umiejętności studentów jest możliwa wyłącznie na pacjencie. Zdecydowana większość naszych studentów została zaszczepiona dość wcześnie, zatem zachowując zasadę „dystans, dezynfekcja, maseczka”, mogli kontynuować praktyczną naukę w roku ubiegłym. Wielu studentów pomagało też w szpitalach covidowych, to była dla nich przyspieszona lekcja medycyny - mówi prof. dr. hab. med. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego w wywiadzie dla Menedżer Zdrowia.

W rozmowie również poruszane są tematy bazy naukowo-dydaktycznej WUM, wsparcia rozwoju naukowego studentów przez Uczelnię, a także tworzenia wydziałów medycznych na uczelniach niemedycznych i sensu udostępniania pytań z LEK-u.

Wywaid dostępny jest pod linkiem: https://www.termedia.pl/.../Medycyny-nie-da-sie-nauczyc...