Aż pięć osób z WUM znalazło się w 10. finalistów konkursu „Złoty Skalpel 2021”.

Zwyciężył prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. mgr zarz. Piotr Henryk Skarżyński. Pracuje w Centrum Słuchu i Mowy Medincus w Kajetanach, w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie oraz w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest również dyrektorem ds. nauki i rozwoju w Instytucie Narządów Zmysłów. Profesor przewodzi projektowi „Funkcjonalna rekonstrukcja słuchu przy zastosowaniu implantu słuchowego Bonebridge 602 i szkła bioaktywnego”

Miejsce 3 jury przyznało dr hab. n. med. Marii Pokorskiej-Śpiewak z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego. Pani dr hab. jest kierownikiem projektu „Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C u dzieci przy użyciu nowoczesnych terapii opartych na lekach o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym”.

Miejsce 5 zdobył prof. dr hab. n. med. Sergiusz Jóźwiak, kierownik Kliniki Neurologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wraz z prof. dr. hab. n. med. Katarzyną Kotulską-Jóźwiak, kierownikiem Kliniki Neurologii i Epileptologii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, prowadzi projekt „Prewencja padaczki w modelu padaczki genetycznie uwarunkowanej – stwardnieniu guzowatym”.

Miejsce 9 zajął dr n. med. Krzysztof Ozierański z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest liderem projektu „Program Kompleksowej Opieki nad Pacjentami z Kardiomiopatiami”. Zespołem badawczym przewodzi prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski, Kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM.

Miejsce 10 kapituła konkursu przyznała prof. dr. hab. n. med. Piotrowi Milkiewiczowi, kierownik Kliniki Hepatologii i Chorób Wewnętrznych, wchodzącej w skład Katedry Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest liderem projektu „Stworzenie ośrodka kompleksowej opieki nad pacjentami z rzadkimi chorobami wątroby”.

Redakcja „Pulsu Medycyny” już po raz 13. wyróżniła innowatorów, dzięki którym polska medycyna zmienia się na lepsze.