Studenci WUM zwiększają świadomość mężczyzn na temat raka prostaty oraz raka jądra

Statystycznie mężczyźni znacznie rzadziej niż kobiety chodzą do lekarza i znacząco mniejszą wagę przywiązują do swojego stanu zdrowia. Studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stworzyli „Wystawę Movember”, która ma na celu zwiększenie świadomości mężczyzn dotyczącej raka prostaty oraz raka jądra.

"Jako studenci medycyny chcemy zachęcić wszystkich mężczyzn do regularnych badań profilaktycznych oraz do prowadzenia zdrowszego trybu życia i jednocześnie uświadomić, że wczesne wykrycie potencjalnych zmian nowotworowych może znacząco przedłużyć ich życie" -  mówi  Janusz Świeczkowski-Feiz, Prezydent Oddziału IFMSA-Poland Oddział Warszawa.

Wystawa, pod honorowym patronatem  rektora prof. Zbigniewa Gacionga, jest częścią Projektu Movember prowadzonego w ramach Programu Stałego Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych, w tym HIV i AIDS Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA – Poland.

"W wyniku barwienia różnymi metodami patomorfologicznymi powstają niesamowite obrazy przedstawiające ludzki organizm na poziomie tkanek i komórek. Wyjątkowa wystawa, którą prezentujemy, jest stworzona właśnie z takich obrazów. Są to skany preparatów histopatologicznych - zazwyczaj niedostępnych dla osób niezwiązanych z patomorfologią - pozyskane z archiwum Zakładu Patomorfologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Łącząc wystawę z tegoroczną akcją „Movember” wybraliśmy preparaty o dużych walorach estetycznych i edukacyjnych, związane z chorobami męskiego układu płciowego. Poprzez nasze wydarzenie chcemy uświadomić odbiorców, że nowotwory to grupa zmienionych komórek organizmu, a przy wczesnym wykryciu zmian lekarze mogą podjąć z nimi skuteczną walkę" - mówi o wystawie Janusz Świeczkowski-Feiz Prezydent Oddziału IFMSA-Poland Oddział Warszawa.

Otwarcie wystawy odbędzie się 15 listopada 2021 r. (poniedziałek) o godzinie 14:30 do Centrum Dydaktycznego WUM.

Wystawę będzie można oglądać do piątku 19 listopada 2021 r.

O AKCJI MOVEMBER

Nazwa „Movember” jest połączeniem dwóch angielskich wyrazów: moustache (wąsy) i november (listopad). Pod tą nazwą kryje się coroczna, rozpowszechniona na całym świecie, akcja, podczas której w listopadzie wszyscy zapuszczają wąsy. Wąsy jako symbol męskości mają prowokować do dyskusji o profilaktyce zdrowotnej wśród mężczyzn i zadbania o swoje zdrowie.

Kontakt dla mediów: media@wum.edu.pl