UCZKiN WUM sp. z o.o.: Dwa serduszka w jeden dzień.

25 listopada br. to jeden z ważniejszych dni w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM sp. z o.o. Od pierwszej wewnątrzmacicznej operacji na sercu płodu, obarczonego wadą w postaci krytycznej stenozy zastawki aortalnej, minęły zaledwie trzy miesiące, a znowu nieocenieni specjaliści Kliniki sprawili, że – tym razem - dwójka dzieci ma szansę na zdrowe życie poza łonem mamy. Zespół profesjonalistów w składzie dr hab. Marzena Dębska, prof. Janusz Kochman, dr Beata Rebizant oraz dr Katarzyna Zych-Krekora pokazał, że zdrowie nienarodzonych pacjentów stawia zawsze na pierwszym miejscu.

Stenoza zastawki aortalnej to zwężenie światła lewego ujścia tętniczego skutkujące utrudnionym odpływem krwi z lewej komory serca do aorty. Krytyczne zwężenie zastawki aortalnej w życiu płodowym może powodować niezwykle groźne następstwa – postępujące uszkodzenie lewej komory serca, niewydolność serca, a nawet zgon wewnątrzmaciczny płodu. W najcięższych postaciach uszkodzenie komory może skutkować rozwojem serca jednokomorowego (HLHS) u noworodka i koniecznością wieloetapowego, niezwykle skomplikowanego leczenia operacyjnego po porodzie. Rozpoznanie zwężenia zastawki aortalnej u płodu opiera się na badaniu ultrasonograficznym serca płodu. U pierwszej pacjentki przeprowadziliśmy operację w 23 tygodniu ciąży. Technicznie była ona dla nas dużym wyzwaniem, bo serce w tym okresie jest małe, ma mniej więcej wielkość dziesięciogroszówki. Szczęśliwie, udało się bezpiecznie poszerzyć zastawkę aortalną, dziecko ma szansę na uratowanie lewej komory serca. W przypadku drugiej pacjentki sytuacja była jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ u dziecka występowała niewydolność krążenia i obrzęk. Ta operacja była przeprowadzona ze wskazań życiowych, dziecku groziła śmierć jeszcze w łonie matki. Oba zabiegi się udały, teraz będziemy monitorować dalszy rozwój naszych małych pacjentów – powiedziała prof. Marzena Dębska, specjalistka od ciąż wysokiego ryzyka i terapii prenatalnej wad wrodzonych płodu - Takie operacje są niezbitym dowodem na to jak wspaniałych specjalistów mamy na pokładzie UCZKiN. Szczególne podziękowania należą się anestezjologowi, Paniom anestetyczkom, instrumentariuszkom, a także Paniom położnym i salowym. Team working na najwyższym poziomie! Dziękuję Wam! - dodaje dr hab. Dębska.

Zwykle w ciągu jednego dnia naprawiamy jedno serduszko małego pacjenta w łonie matki. Wczoraj miało to miejsce u dwóch nienarodzonych jeszcze pacjentów. Były trudne momenty, ale nasz Zespół pokazał, że potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji. Teraz trzymamy kciuki za dobre efekty odległe, a operatorom serdecznie gratulujemy - mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii UCZKiN WUM.

Więcej informacji o UCZKiN na www.uczkin.pl.

Kontakt dla mediów: Magdalena Bajon-Orlicz, media@uczkin.pl, 501 879 468