Studenci WUM pomagają osobom w kryzysie bezdomności

Blisko 30 studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z Akademickiego Koła PCK od dwóch tygodni wspiera patrole karetki Fundacji Ambulans z Serca. Udzielają pomocy medycznej osobom, które doświadczają bezdomności w Warszawie.

- Pomyśleliśmy, że jesteśmy chętni, mamy wiedzę i chcemy wykorzystać nasz zapał do tego, żeby pomagać innym. A przy okazji możemy się sporo nauczyć – mówi Alex Fitas, student piątego roku kierunku lekarskiego WUM. - W praktyce wygląda to tak, że dostajemy sygnał od osób z Fundacji Ambulans z Serca, gdzie mamy pojechać, a osoby w kryzysie bezdomności wiedzą, że przyjedziemy do nich z pomocą medyczną. Najczęściej zajmujemy się ranami przewlekłymi. Opatrujemy je albo w karetce, albo, jeśli jest taka potrzeba, w ośrodku dla osób w kryzysie bezdomności przy ul. Żytniej w Warszawie. Zdarzają się też poważniejsze przypadki, np. ostatnio mieliśmy pacjenta z zapaleniem płuc, którego musieliśmy zawieźć na SOR – mówi Alex Fitas.

Wolontariusze z Akademickiego Koła PCK planują też uruchomienie poradni w ośrodku przy ul. Żytniej, która ma ruszyć w połowie lutego. Studenci WUM biorą również udział w akcji pomocowej na Dworcu Centralnym. To wspólny projekt kilku fundacji skierowany do osób w kryzysie bezdomności. W jego ramach raz w tygodniu, w niedzielę na dworcu wydawane jest jedzenie, udzielana jest pierwsza pomoc i można skorzystać z edukacji medycznej.

- Każdy student medycyny i ratownictwa może się zgłosić do pomocy w Ambulansie z Serca. Głównie przyjmowane są osoby z czwartego, piątego, szóstego roku, ale mile widziani będą również studenci młodszych lat. Ci ostatni muszą po prostu jeździć na patrole z bardziej doświadczonymi wolontariuszami czy lekarzami z Fundacji – zaprasza Alex Fitas.

Ambulans z Serca zbiera na nową karetkę. Obecna, osiemnastoletnia, jest tuż bardzo wysłużona. Można wesprzeć tę zbiórkę na profilu zrzutka.pl:https://zrzutka.pl/d9xpvr

Kontakt dla mediów: Alex Fitas, tel.: 693 858 740