Dr Anna Staniszewska: Leki, które zmieniły świat - 16.01.2018

"Rzeczpospolita": W Polsce w 2017 r. zanotowano znaczny wzrost sprzedaży środków na problemy z erekcją. Kiedy viagra pojawiła się na rynku?

Anna Staniszewska: Bodajże w 1992 r. zaczęto o nim mówić publicznie, prowadzono wtedy badania, zaś na rynek trafił w 1998. Zapanował entuzjazm, panowie z zaburzeniami erekcji mocno na ten lek liczyli. Początkowo jednak jednym z działań niepożądanych leku było... zaburzenie erekcji. Należy pamiętać, że każdy lek może powodować działania niepożądane czy wchodzić w interakcje z innymi lekami. W każdym razie pojawienie się tego środka stało się przełomem.

Jakie inne leki zrewolucjonizowały rynek medyczny?

Wydaje mi się, że lekami, które najbardziej zmieniły świat, były antybiotyki, począwszy od penicyliny. Było to odkrycie na miarę nie tylko ubiegłego, ale też obecnego wieku. Gdyby tylko społeczeństwo racjonalnie przyjmowało antybiotyki... Nie byłoby wówczas tylu szczepów bakterii, które są na nie odporne. W trójce najważniejszych odkrytych leków w XX w. umieściłabym właśnie antybiotyki, następnie insulinę, która zmieniła jakość życia chorych na cukrzycę, a także szczepionki. Ważne było też odkrycie leków przeciwbólowych, szczególnie opioidowych, jak morfina, która pomaga przetrwać i uśmierzyć ból w zaawansowanych stadiach choroby.

A co z lekami przeciwzapalnymi?

Mamy ich wiele, jednym z pierwszych był kwas acetylosalicylowy (potocznie aspiryna), który do dziś jest na rynku. Ma bardzo szerokie zastosowanie, nie tylko przeciwzapalne, przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe. Jest ceniony przez kardiologów i pacjentów, gdyż zapobiega udarom i zawałowi mięśnia sercowego.

http://www.rp.pl/Medycyna-i-zdrowie/180119482-Dr-Anna-Staniszewska-Leki-ktore-zmienily-swiat.html