Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji podłoża zaburzeń rytmu serca z wykorzystaniem nowej generacji cewników chłodzonych

Szanowni Państwo,

W dniach 20-21 stycznia w kierowanej przez Prof. Grzegorza Opolskiego I Katedrze i Klinice Kardiologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, odbyły się pierwsze w Polsce zabiegi ablacji podłoża zaburzeń rytmu serca z wykorzystaniem nowej generacji cewników chłodzonych.

Zabiegi zostały przeprowadzone w ramach programu External Evaluation, do którego zaproszono dotychczas 20 ośrodków z Europy.

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej jest uznaną i powszechnie stosowaną metodą leczenia zaburzeń rytmu serca. W trakcie dużej części zabiegów wykorzystywane są cewniki, których końcówka jest chłodzona za pomocą płynu (sól fizjologiczna), co ogranicza możliwość wiarygodnego odczytu temperatury skorelowanej z temperaturą uszkadzanej tkanki.

Podczas zabiegów wykorzystano chłodzone cewniki ablacyjne z możliwością pracy w trybie kontroli temperatury oraz dynamicznej regulacji chłodzenia (QdotMicro; Biosense Webster). Rozwiązanie to ma za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa przeprowadzanych zabiegów.

W pierwszych zabiegach udział wzięły zespoły: dr. Piotra Lodzińskiego w składzie - dr Michał Peller, dr hab. Paweł Balsam (zabiegi odbyły się w Oddziale Elektrokardiologii) oraz dr. hab. Edwarda Koźluka w składzie - dr Agnieszka Piątkowska, dr Dariusz Rodkiewicz oraz piel. Anna Kawa, Bartłomiej Kuć, technik Anna Grodzicka.

Dr Piotr Lodziński 

I Katedra i Klinika Kardiologii UCK WUM

 

 

Kontakt dla mediów:

Klaudia Wendycz

Biuro Prasowe

Warszawski Uniwersytet Medyczny 

tel. (22) 572 01 75

tel. kom. + 48 512 919 952

klaudia.wendycz@wum.edu.pl