Apel JM Rektora WUM o pozostawieniu dzieci w domach w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa

"Bardzo słuszna decyzja o zamknięciu szkół !!!
Jeszcze trochę i byłaby spóźniona. To zwiększa nasze szanse na uniknięcie tzw. modelu włoskiego. Szkoły mają być zamknięte od poniedziałku, ale APELUJĘ, aby wszyscy, którzy mogą sobie na to pozwolić, pozostawili swoje dzieci w domach już jutro.
Im wcześniej wdrożymy tego typu działania, tym większa szansa na skuteczną ochronę przed rozprzestrzenianiem się infekcji koronawirusem.
Proszę zrozumieć, że naprawdę liczy się KAŻDY DZIEŃ.
To, czy nasze działania prewencyjne przynoszą sukces, będzie wiadomo już za 1-2 tygodnie. Będzie o tym świadczyła liczba zachorowań. Bez działań prewencyjnych za 8-10 dni byłoby w Polsce około 1000 chorych (symulacja modelu włoskiego i niemieckiego). Jeżeli po 10 dniach będzie istotnie mniejsza liczba chorych, to możemy uznać skuteczność podjętych działań.
Konieczne jest bezwględnie dostosowywanie się do zaleceń. Zamknięcie uczelni i szkół nie oznacza wakacji - pamietajmy o celu podjętych działań. Przede wszystkim unikanie większych zgromadzeń i ograniczenie bezpośrednich kontaktów - czyli IZOLACJA PREWENCYJNA.
No i higiena indywidualna - to powinno być oczywiste, ale nie zawsze niestety jest.
Działajmy racjonalnie - nie mylmy zdrowego rozsądku z paniką".

prof. dr hab. Mirosław Wielgoś