Podpisanie umowy między WUM a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym

Warszawski Uniwersytet Medyczny i Europejski Bank Inwestycyjny podpisały 13 kwietnia 2018 r. umowę, która otwiera drogę do powstania Centrum Symulacji Medycznych WUM.

Środki, które dzięki temu porozumieniu uzyskamy z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, pozwolą nam zapewnić finansowanie dla utworzenia niezależnego innowacyjnego ośrodka oferującego najnowocześniejsze rozwiązania służące szkoleniu przed- i podyplomowemu – powiedział JMR prof. Mirosław Wielgoś.

Powstanie Centrum Symulacji Medycznych pozwoli na poprawę jakości praktycznej strony edukacji medycznej, zdobywanie doświadczenia w zakresie scenariuszy leczenia medycznego i opieki nad pacjentem.

Doświadczenia istniejących już ośrodków symulacji medycznych pokazują, że takie szkolenia zwiększają efektywność praktycznego kształcenia studentów kierunków medycznych oraz pewność przeprowadzanych procedur medycznych, a także poprawiają opiekę nad pacjentem praktykujących już lekarzy.

Wsparcie EIB w wysokości 100 mln PLN (ok. 24 mln EUR) pozwoli także na modernizację budynków Wydziału Farmaceutycznego i gmachu przy ul. Litewskiej.

Jestem przekonany, że wspólny wkład Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego zaowocuje powstaniem Centrum Symulacji Medycznych z prawdziwego zdarzenia, co przełoży się na leczenie pacjentów, bo to przecież my: lekarze i nasza Uczelnia jesteśmy
i pracujemy dla nich –
powiedział prof. Mirosław Wielgoś.

„To przełomowa transakcja dla EBI w Polsce” - powiedział Vazil Hudák, Wiceprzewodniczący Europejskiego Banku Inwestycyjnego. „Po raz pierwszy – i dzięki Planowi inwestycyjnemu dla Europy – EBI wspiera sektor szkolnictwa wyższego w Polsce przez udzielenie kredytu uczelni bez pośrednictwa organów państwowych. Dalekosiężny plan rozwoju Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ma na celu poprawę środowiska akademickiego poprzez udostępnienie obiektów takich jak najnowocześniejsze centrum symulacji medycznych. Umożliwi to lepsze szkolenie lekarzy
i pielęgniarek, co z kolei poprawi w przyszłości stan opieki medycznej w Polsce. Z chęcią inwestujemy w ten innowacyjny projekt, który jest dowodem na naszą gotowość do wspierania Polski w jej wysiłkach na rzecz tworzenia społeczeństwa opartego na wiedzy”.

„Inwestycja Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego to dwudzieste przedsięwzięcie z Polski, które otrzymało wsparcie z Planu Junckera. Sześć kolejnych ma już pozytywną decyzję Banku i czeka na podpisanie umowy. To w sumie ponad 10 miliardów złotych finansowania z EBI na 26 inwestycji. Taki wynik daje nam piąte miejsce w Europie” – podkreślił Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Witold Słowik.

Centrum Symulacji Medycznych WUM

Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego będzie największym tego typu obiektem w Polsce. W budynku stworze będą warunki do przeprowadzania symulacji operacyjnych z zakresu intensywnej terapii, otolaryngologii, chirurgii, anestezjologii, ginekologii i położnictwa. Całość obiektu dzieli się na strefy dydaktyczno-administracyjną oraz socjalną, przewidzianą jako spiralną rzeźbę przechodzącą przez wszystkie kondygnacje i docierającą na zewnątrz budynku w formie tarasów widokowych. CSM zaprojektowała firma KVP Medic.

Kontakt z mediami:

Marta Wojtach, Dyrektor Biura Prasowego - Rzecznik Prasowy, tel. +48 22 5720167 ( biuro)

+48 605579191 (kom.), rzecznik@wum.edu.pl

O Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

WUM jest największą polską uczelnią medyczną i jedyną taką na Mazowszu (ok. 5,4 mln mieszkańców, region Polski o największej liczbie studentów). Około 16% wszystkich studentów medycyny w Polsce studiuje na WUM. Wydziały WUM oferują studia na 14 kierunkach (w języku polskim i angielskim), a jego obiekty znajdują się na dwóch kampusach w Warszawie. Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym studiuje 9 599 studentów, 530 doktorantów i 237 studentów studiów podyplomowych, pracuje 1783 nauczycieli akademickich, w tym 180 profesorów tytularnych (stan pracowników na 31.12.2017).

O EBI

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.

Komunikat prasowy WUM do pobrania

Komunikat prasowy EIB do pobrania