Uroczyste odsłonięcie tablic w gmachu Medycyny Teoretycznej

19 czerwca 2018 r. w budynku Medycyny Teoretycznej przy ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28  odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic upamiętniających działalność Katedr i Zakładów naszej Uczelni  oraz ich twórców i kierowników w latach 1916-2012.

Na ścianie budynku i w jego wnętrzu umieszczone zostały cztery tablice upamiętniające obecność jednostek naszej Uczelni w tym szczególnym gmachu.          

Budynek audytoryjny przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 zwany od odzyskania przez Polskę niepodległości gmachem Medycyny Teoretycznej przez ponad 100 lat zajmowany był przez medyków. Obecnie należy do Uniwersytetu Warszawskiego i jest siedzibą Wydziału  Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.            

Jednostki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, które wcześniej funkcjonowały w gmachu Medycyny Teoretycznej, mieszczą się aktualnie w większości w Centrum Badań Przedklinicznych WUM.

Rektor prof. Mirosław Wielgoś  podczas spotkania powiedział: „Niewątpliwie jesteśmy uczestnikami wzruszającej i podniosłej chwili. Niezwykle historycznej, ale też i sentymentalnej. Nie sposób wymazać 100 lat, będziemy tę pamięć zawsze kultywować. Większość z nas ma jakieś wspomnienia związane z tym budynkiem, najczęściej są to wspomnienia dobre(…) .Pracowało tu wiele osób niezwykle zasłużonych, prawdziwych legend naszego Uniwersytetu. Dzisiaj gmach wygląda pięknie i imponująco, a duch naszej Uczelni jest cały czas obecny”.

Prof. Marcin Pałys - rektor Uniwersytetu Warszawskiego podkreślał: „To dzisiejsze odsłonięcie jest tylko pięknym symbolem. Tablice już wcześniej tutaj wisiały, odsłaniane były w roku 2012, kiedy jednostki WUM opuściły ten budynek. Zmieniła się lokalizacja tablic, i nie sposób teraz ich nie zauważyć. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że również dzięki pamięci historycznej współpraca z WUM jest czymś naturalnym, układa się wzorcowo i dzięki temu maksymalnie możemy wykorzystać potencjał obu uczelni”.         

W budynku Medycyny Teoretycznej w latach 1916-2012 powstały i działały Katedry i Zakłady Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:  Chemii Fizjologicznej,  Fizjologii Człowieka,  Farmakologii Eksperymentalnej,  Patologii Ogólnej i Doświadczalnej, Chemii Ogólnej i Farmakodynamiki.    

Tablice były odsłonięte po raz pierwszy w sierpniu 2012 roku, jednak teraz odsłonięto je już na nowym, zmodernizowanym budynku, w docelowych lokalizacjach. Tablice zaprojektowała artysta plastyk Maja Sosnowska, obecnie związana z Biurem Prasowym WUM.