Nowy numer czasopisma MDW

Najnowszy numer Czasopisma „Medycyna Dydaktyka Wychowanie” otwiera obszerna rozmowa z prof. Kazimierzem Niemczykiem, kierownikiem Katedry i Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi CSK UCK WUM. Przyczynkiem do rozmowy był obchodzony w styczniu tego roku jubileusz stulecia powstania Kliniki. Prof. Kazimierz Niemczyk w rozmowie wspomina swoich poprzedników, omawia najważniejsze osiągnięcie kierowanej od 18 lat jednostki, a także zwraca uwagę na główne problemy szpitali klinicznych w dobie obecnej pandemii.

W tym roku obchodzimy także 85-lecie powstania Domu Medyka przy ul. Oczki. Miejsce to, przez wielu uważane za legendarne, chcemy uhonorować szczególnie. W każdym kolejnym tegorocznym numerze „MDW” będziemy publikować wspomnienia i rozmowy ze świadkami świetności Domu Medyka i działającego tam prężnie klubu. Wstępem do tego jest tekst próbujący przybliżyć charakter i atmosferę tego miejsca oraz przypomnieć cudowne lata Domu Medyka.

Dział informacyjny poświęciliśmy omówieniu organizacji procesu szczepień społeczności akademickiej WUM, które przygotowały: prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, dziekan WLS, prof. Agnieszka Mielczarek, prodziekan WLS oraz dr hab. Anna Staniszewska z Katedry i Kliniki Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM. Dodatkowo dr Marzena Jaciubek i dr Karolina Prasek z Zakładu Podstaw Pielęgniarstwa WUM przybliżają najważniejsze informacje dotyczące dostępnych szczepionek przeciw COVID-19. Oprócz tego publikujemy aktualną listę członków Rad Dyscyplin Naukowych WUM.

Publikujemy także omówienie kilku najważniejszych zabiegów zrealizowanych w: I Klinice Kardiologii CSK UCK WUM („Przezcewnikowa implantacja bioprotezy mitralnej (TMVI)”), Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby CSK UCK WUM („Chirurgia małoinwazyjna guzów wątroby – nowa droga dostępu przez klatkę piersiową” oraz „Nowatorski zabieg endoskopowej cholangioskopii zabiegowej”), Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu SKDJ UCK WUM („Pionierski zabieg endoprotezoplastyki pierwotnej stawu kolanowego”) oraz Klinice Ortopedii i Rehabilitacji WUM („Wszczepienie endoprotezy całkowitej stawu biodrowego”).

W informacjach z posiedzeń Senatu WUM publikujemy relację z posiedzenia styczniowego (uzupełnioną fragmentami prezentacji prorektorów WUM z tego posiedzenia) oraz lutowego.

Dział naukowy rozpoczynamy prezentacją projektu realizowanego przez specjalistów I Katedry i Kliniki Kardiologii CSK UCK WUM. Prowadzone przez nich przełomowe badania nad leczeniem zapalenia mięśnia sercowego mogą w przyszłości doprowadzić do wprowadzenia powszechnego i skutecznego leczenia tego niebezpiecznego schorzenia dotykającego głównie młode, zdrowe osoby. Materiałem tym Biuro Rzecznika Prasowego WUM zainaugurowało „Naukowe czwartki WUM” – cykl informacji o projektach badawczych realizowanych przez naukowców naszej uczelni.

Polecamy także artykuł przybliżający psycho- i neurofarmakologię. Autorzy: dr Natalia Chmielewska (z Instytutu Psychiatrii i Neurologii oraz Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM), dr hab. Adam Hamed (z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN) oraz dr hab. Janusz Szyndler (z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM) omawiają dziedziny farmakologii skoncentrowane na badaniach środków farmakologicznych, które są lub mogą być wykorzystane w leczeniu chorób układu nerwowego.

W rubryce poświęconej dydaktyce publikujemy rozmowę z dr. hab. Arturem Stolarczykiem, kierownikiem Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji, przybliżającą zorganizowane przez Centrum Symulacji Medycznych i Innowacji WUM pierwsze na naszej uczelni ortopedyczne warsztaty na preparatach nieutrwalonych. Dr hab. Artur Stolarczyk, których był kierownikiem naukowym warsztatów, w rozmowie punktuje także najważniejsze elementy hamujące rozwój ortopedii w naszym kraju oraz nakreśla jej przyszłość. Materiał uzupełnienia tekst o działalności dydaktycznej Centrum Symulacji Medycznych i Innowacji WUM przygotowany przez Marcina Łasińskiego z CSMI WUM.

Dział „Studenci” wypełnił artykuł przygotowany przez dr Magdalenę Łazarewicz (Zakład Psychologii i Komunikacji Medycznej WUM) oraz studentki Ninę Karpińską (IFMSA-Poland Oddział Warszawa) i Agatę Mazur (Psychologiczne SKN PSYCHE) o znaczeniu psychospołecznego wsparcia rówieśniczego.

Na stronach poświęconych historii mgr Krzysztof Schoeneinch z Muzeum Historii Medycyny WUM przypomina historię strzykawki – skromnego i małego urządzenia, którego początki sięgają już starożytności.

Te i wiele innych informacji znajdziecie Państwo w nowym MDW 1-2/2021!

Numer dostępny pod linkiem: https://bp.wum.edu.pl/node/2273

Nr 1-2/2021 przygotował zespół redakcyjny w składzie: prof. Dagmara Mirowska-Guzel – redaktor naczelna, dr hab. Anna Staniszewska – zastępca redaktor naczelnej, mgr Marta Ewa Wojtach – sekretarz redakcji, mgr Cezary Ksel – redaktor, dr Adam Tyszkiewicz – historia, mgr Michał Szulc – grafika/DTP, inż. Roman Sergej – skład, Marzena Murawska – korekta, Dział Fotomedyczny WUM – zdjęcia.