WUM: Studenci doświadczają kryzysów psychicznych częściej niż uczniowie

Niektóre badania pokazują, że studenci doświadczają kryzysów psychicznych częściej niż uczniowie szkół średnich i podstawówek. Tylko że o studentach mówi się znacznie mniej. Tymczasem to właśnie oni i inni młodzi dorośli byli grupą, która najgorzej radziła sobie w pierwszej fazie pandemii. A pandemia jeszcze się nie skończyła.

Problemy psychiczne, lęki społeczne, trudności z koncentracją i motywacją do nauki, uzależnienia, depresje, zaburzenia osobowości czy myśli samobójcze – to tylko niektóre z problemów, z jakimi zmagają się studenci zgłaszający się o pomoc do Uniwersyteckiej Poradni Psychologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 „Do naszej poradni zgłaszają się studenci z objawami charakterystycznymi dla lęku społecznego choć przed pandemią nie mieli problemów z wypowiadaniem się na zajęciach, uczestniczyli aktywnie w życiu studenckim. Pracujemy także ze studentami przeżywającymi żałobę po stracie bliskiej osoby lub doświadczającymi survivor guilt, czyli poczucie winy ocalałego. Doskwiera im przy tym samotność i poczucie bycia niezrozumianym przez innych, często umniejszających zagrożenia związane z zachorowaniem na COVID-19” – mówi dr n. o zdr. Magdalena Łazarewicz ze Studium Psychologii Zdrowia WUM, koordynator Uniwersyteckiej Poradni Psychologicznej.

Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa do wielu problemów dotychczas nurtujących studentów dołączyły nowe, na które nie byli przygotowani. „Młodzi dorośli byli grupą, która najgorzej radziła sobie podczas pierwszej fazy pandemii” – stwierdza dr n. o zdr. Magdalena Łazarewicz. Lockdown, obostrzenia sanitarne i wprowadzenie nauki zdalnej spowodowały drastyczne zmiany w stylu życia studentów. Nie pozostało to bez wpływu na ich zdrowie psychiczne. Dla innych wyzwaniem okazał się natomiast powrót do normalności i ponowne wprowadzenie nauki stacjonarnej.

Alarmująco wyglądają także spostrzeżenia dotyczące zdrowia psychicznego studentów na poszczególnych kierunkach studiów. „Studenci kierunku lekarskiego mają więcej problemów psychicznych i emocjonalnych niż studenci innych kierunków. Co bardzo niepokojące, rzadziej jednak zgłaszają się z nimi po pomoc” – mówi dr Łazarewicz.

 Działająca w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym poradnia wychodzi naprzeciw problemom, z którymi zmagają się studenci WUM. Oferuje konsultacje psychologiczne, terapie krótko- i długoterminowe, a w skrajnych przypadkach pomoc w rozpoczęciu specjalistycznej terapii psychiatrycznej. „Rocznie kontakt z poradnią nawiązuje średnio 250 studentów, a ostatecznie z krótkoterminowej pomocy poradni korzysta około 200 osób. Stanowi to nieco ponad 2% liczby wszystkich studentów WUM. Około 15% osób konsultowanych w poradni to studenci zagraniczni. Wydaje się jednak, że liczby te nie odzwierciedlają jeszcze rzeczywistego zapotrzebowania na wsparcie psychologiczne, w szczególności obecnie – w okresie pandemii” – uważa dr Magdalena Łazarewicz.

Poradnia psychologiczna dla studentów WUM działa hybrydowo – stacjonarnie przy ul. Litewskiej 14 oraz online.

Zapraszamy do zapoznania się z całością wywiadu z dr. n. o zdr. Magdaleną Łazarewicz - do pobrania tutaj - WUM: Studenci doświadczają kryzysów psychicznych częściej niż uczniowie

Materiał może być przedrukowywany.