Nie tylko Covid! WUM i RDC zapraszają na rozmowy o zdrowiu Polaków.

Warszawski Uniwersytet Medyczny wraz z Radiem dla Ciebie organizują specjalny cykl rozmów medycznych „ Nie tylko Covid! WUM i RDC zapraszają na rozmowy o zdrowiu Polaków”.

Przez cały tydzień, od 17 do 21 stycznia 2022 roku, w dwóch audycjach – w „Poranku RDC” i „Popołudniu RDC”  odbędzie się rozmowa ze specjalistami WUM na jeden z wybranych tematów związanych z różnymi dziedzinami medycyny.

WUM: Arytmia serca nie zamyka drogi do wyczynowego uprawiania sportu

Pacjenci z arytmią mogą osiągać znakomite wyniki podczas najbardziej prestiżowych imprez sportowych świata. Dowodem skuteczności leczenia arytmii poprzez wykonanie zabiegów ablacji jest zapaśnik Tadeusz Michalik, brązowy medalista ubiegłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio, u którego specjaliści z I Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dwa lata temu wykonali dwa zabiegi ablacji.

Studenci WUM zarejestrowali 425 potencjalnych dawców szpiku

Studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili akcję rejestracji potencjalnych Dawców szpiku dla Pacjentów chorych na nowotwory krwi. W wyniku akcji aż 425 nowych osób dołączyło do bazy potencjalnych Dawców Fundacji DKMS, co spowodowało, że spośród 65 uczelni, które wzięły udział w tegorocznej edycji akcji, WUM znalazł się na 1.

WUM: Unikalna operacja usunięcia chorej nerki z jednoczesnym przeszczepem rodzinnym w CSK UCK WUM

Niezwykle trudny zabieg polegał na usunięciu nerki torbielowatej z wyprzedzającym przeszczepieniem tego narządu od żywego dawcy. Dzięki innowacyjnej procedurze chory uniknął dializ. Zarówno pacjent po przeszczepie, jak i jego brat, który oddał nerkę, czują się bardzo dobrze i zostali już wypisani do domu.

Diametralna zmiana stosunku Polaków do szczepień przeciwko wirusowi COVID-19

Mieszkańcy Polski zmienili stosunek do szczepienia przeciwko wirusowi COVID-19 nawet o 180 stopni - wynika ze wspólnych badań Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Warszawskiego i agencji badawczej ARC Opinia i Rynek, zawartych we właśnie opublikowanej jako preprint (wyniki nierecenzowane) na platformie researchgate.net pracy zatytułowanej “Public vaccination reluctance: W

Polska jednym z nielicznych krajów z rejestrem i rekomendacjami dot. leczenia powikłań u dzieci po Covid-19 (PIMS)

Scientific Reports (z portfolio Nature) opublikował właśnie wyniki wspólnej pracy naukowców UMW, WUM oraz ICM UW dotyczącej NOWEJ CHOROBY - dziecięcego wieloukładowego zespołu zapalnego powiązanego z COVID-19 (PIMS). To powikłanie immunologiczne przebytego zakażenia SARS-CoV-2, dotyka ok. 1:3000 dzieci średnio 4 tygodnie po zakażeniu.

Prof. Anna Kostera-Pruszczyk o Katedrze i Klinice Neurologii WUM i tzw. chorobach rzadkich

Jednym z tematów wrześniowej konferencji naukowo-szkoleniowej połączonej z obchodami stulecia Katedry i Kliniki Neurologii WUM były choroby nerwowo-mięśniowe, które – jak przyznaje Pani Profesor w programie sympozjum – są jednym z głównych wątków państwa działalności. Dlaczego właśnie te choroby stały się niejako wizytówką Kliniki Neurologii?

Nowy numer czasopisma MDW

Jest już dostępny nowy numer Czasopisma Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego „Medycyna Dydaktyka Wychowanie”.

WUM: Nowatorskie badania pomogą w prewencji wystąpienia udaru mózgu

„To może być przełom w medycynie klinicznej” – uważa dr n. med. Piotr Kaszczewski z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którego wyniki badań naukowych dotyczących oceny objętości przepływu krwi w tętnicach szyjnych mogą pozwolić na wprowadzenie nowego standardu diagnostycznego ułatwiającego wskazanie osób narażonych na wystąpienie udaru mózgu.

UCK WUM: Dwie unikalne w skali kraju operacje wewnątrzmaciczne u pacjentek w 27 tygodniu ciąży z ciężką postacią wrodzonej przepukliny przeponowej u płodów.

29 i 30 listopada br. w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym ul. Żwirki i Wigury 63a, przeprowadzono dwie unikalne w skali kraju operacje wewnątrzmaciczne u pacjentek w 27 tygodniu ciąży z ciężką postacią wrodzonej przepukliny przeponowej u płodów.